Kolagén ako bielkovina mladosti

Starnutie je fakt, s ktorým sa treba zmieriť, pretože zastaviť sa nedá, ale je tu účinná cesta ako ho spomaliť! Pomôže nám s tým bielkovina právom nazývaná ako „ bielkovina mladosti“. Poďte sa spoločne so mnou s touto bielkovinou zoznámiť, i keď som si istá, že ženy už dobre vedia, o čom je reč.

Kolagén ako bielkovina mladosti

Áno, tipovali ste správne. Ide o kolagén. Kolagén je hlavnou bielkovinou v ľudskom tele. Skladá sa z 19 rôznych aminokyselín a v rámci organizmu tvorí 30% všetkých bielkovín. Naše telo si síce dokáže kolagén produkovať samo, ale vekom sa táto produkcia spomaľuje. Už po 25. roku života stráca telo približne 1,5 % kolagénu ročne a po 45. roku života sa kolagén už takmer netvorí. Rýchlejšia strata kolagénu môže byť zapríčinená aj našim spôsobom života, ako napríklad fajčenie alebo zlá výživa. Nenávratné škody môžu tiež napáchať voľné radikály.

Slovo kolagén je odvodené z gréckeho slova „kólla“, čo znamená lepidlo. Teda môžeme povedať, že funguje ako lepidlo, podporujúce prácu buniek v tkanivách. Kolagén sa koncentruje do jednej dôležitej štruktúry, ktorá sa nazýva extracelulárna matrica (ECM). ECM je vrstva, ktorá vyživuje bunky v každom tkanive nášho tela. Vlastne ide o akúsi sieť, ktorá drží všetky naše bunky pokope a pomáha im plniť ich funkciu.

Lipozomálny kolagén komplex 250 ml
Lipozomálny Kolagén komplex 250 ml

Typy kolagénov

Poznáme asi 27 typov kolagénov, ale pre ľudské telo sú najdôležitejšie prvé tri typy:

  • Typ 1 – tvorí najväčšiu časť v ľudskom tele, až 90%. Pozostáva z hustých vláken, ktoré tvoria štruktúru kože, kostí, šliach, vláknitej chrupavky, spojivových vláken a zubov
  • Typ 2 -tvoria ho voľnejšie vlákna, nachádzajúce sa v elastickej chrupavke, ktorá má za úlohu tlmiť nárazy v kĺboch
  • Typ 3- tvorí štruktúru svalov, orgánov, tepien. Nachádza sa v rýchlo rastúcich tkanivách

Kolagén sa dá doplniť aj prostredníctvom stravy, avšak ľudské telo nevie veľmi dobre zužitkovať kolagén v prirodzenej forme, pretože jeho molekula je priveľká a ťažko sa vstrebáva. Preto je vhodnejšou formou kolagén v podobe výživových doplnkov. Iste mi dáte za pravdu, že v poslednej dobe sa akoby roztrhlo vrece s kolagénovými doplnkami. Treba mať však na pamäti, že nie je kolagén ako kolagén a pri výbere toho správneho treba postupovať múdro.

Zdravotné benefity

Množstvo ľudí stále podceňuje účinky kolagénu, ale ak máme kolagénu dostatok, telo funguje ako má. Predstavme si naše telo ako pánt na dverách, ktorý tiež treba z času na čas premazať.

Kolagénu vďačíme za množstvo účinkov:

  • Zmierňuje bolesti kĺbov, kostí a chrbtice
  • Urýchľuje hojenie po zlomeninách alebo chirurgických výkonoch
  • Spomaľuje rednutie kostí
  • Spomaľuje starnutie pokožky tým, že jej dodáva elasticitu
  • Podporuje mozgové činnosti a zdravý rast svalov

Aj keď je kolagén ospevovaný hlavne ženami kvôli svojmu anti-anging efektu nie je výborným výživovým doplnkom len pre túto vlastnosť. Je tiež dôležitý pre svaly, kosti a činnosť srdca.

V najnovšej štúdii sa ukázalo, že pravidelné užívanie kolagénu môže prispieť k zvyšovaniu svalovej hmoty. Vedci predpokladajú, že kolagén pomáha stimulovať produkciu proteínov zodpovedných za rast svalov. Čo môže byť skvelá správa pre športovcov.

Zhrnutie

Kolagén alebo tiež bielkovina mladosti napomáha pri veľkom množstve zdravotných problémov od bolestí kĺbov a svalov, cez rednutie kostí až po starnutie pokožky a rozhodne by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Tento skvelý doplnok stravy s vysokou vstrebateľnosťou môžete nájsť aj v cenovo výhodnom balení Zdravé telo.

Cenovo výhodné balenie Zdravé telo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.